Lars Christian ChristensenAge: 68 years18521921

Name
Lars Christian Christensen
Given names
Lars Christian
Surname
Christensen
Also known as
Lars Kristensen Haaning
Birth December 8, 1852
Religious marriageKirsten Marie JensenView this family
April 4, 1876 (Age 23 years)
Census February 1, 1880 Age: 27 years
Shared note:

Thisted, Morsø Nørre, Flade, Flade Sogn, En Gaard, 15, FT-1880, C5268

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Lars Kr Haaning 27 Gift Husfader Gaardejer Heri Sognet
Kirsten Marie Jensen 20 Gift hans Hustru Heri Sognet
Ane Kristensen Haaning 2 Ugift Deres Børn Heri Sognet
Jens Kristensen Haaning 1 Ugift Deres Børn Heri Sognet
udøbt drengebarn 1 Ugift Deres Børn Heri Sognet
Bodil Mortensen 32 Ugift Tjenestepige Sejerslev??
Peder Dam Nielsen 23 Ugift Tjenestekarl Heri Sognet
Birth of a daughter
#1
Kirsten Kristensen Haaning
November 22, 1883 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Peter Viggo Haaning
January 30, 1886 (Age 33 years)
Census February 1, 1901 (Age 48 years)
Shared note:

Thisted, Morsø Nørre, Flade, Flade, 4c, 8, FT-1901, D8732

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Lars Christian Haaning 18521208 G Husfader Gaardejer Flade Sogn, Thisted Amt
Kirsten Jensen 18590517 G Husmoder Flade Sogn, Thisted Amt
Martin Haaning 18820512 U Avlskarl Flade Sogn, Thisted Amt
Kirsten Haaning 18841122 U Datter Flade Sogn, Thisted Amt
Lars Haaning 18880203 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Valdemar Haaning 18900522 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Kristian Haaning 18910714 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Aage Haaning 18930116 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Ane Haaning 18961112 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Alfred Haaning 18971120 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Ida Haaning 18990720 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Occupation
Gårdejer

Death March 6, 1921 (Age 68 years)
Unique identifier
941B8FBEC98A11DBAA38000D93C29E94B17F

Last change April 3, 202012:24:37

by: Søren Tolstrup Christensen
Census

Thisted, Morsø Nørre, Flade, Flade Sogn, En Gaard, 15, FT-1880, C5268

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Lars Kr Haaning 27 Gift Husfader Gaardejer Heri Sognet
Kirsten Marie Jensen 20 Gift hans Hustru Heri Sognet
Ane Kristensen Haaning 2 Ugift Deres Børn Heri Sognet
Jens Kristensen Haaning 1 Ugift Deres Børn Heri Sognet
udøbt drengebarn 1 Ugift Deres Børn Heri Sognet
Bodil Mortensen 32 Ugift Tjenestepige Sejerslev??
Peder Dam Nielsen 23 Ugift Tjenestekarl Heri Sognet
Census

Thisted, Morsø Nørre, Flade, Flade, 4c, 8, FT-1901, D8732

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Lars Christian Haaning 18521208 G Husfader Gaardejer Flade Sogn, Thisted Amt
Kirsten Jensen 18590517 G Husmoder Flade Sogn, Thisted Amt
Martin Haaning 18820512 U Avlskarl Flade Sogn, Thisted Amt
Kirsten Haaning 18841122 U Datter Flade Sogn, Thisted Amt
Lars Haaning 18880203 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Valdemar Haaning 18900522 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Kristian Haaning 18910714 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Aage Haaning 18930116 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Ane Haaning 18961112 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Alfred Haaning 18971120 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt
Ida Haaning 18990720 U Barn Flade Sogn, Thisted Amt