Niels Sørensen1789

Name
Niels Sørensen
Given names
Niels
Surname
Sørensen
Also known as
Niels Sørensen Skou
Birth calculated 1789
MarriageInger Kathrine MadsdatterView this family
yes

Census February 18, 1834 (Age 45 years)
Shared note:

Vejle, Nørvang, Give, Neder Donnerup, en Gaard, 13, FT-1834, C1372

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Niels Sørensen Skou 45 Gift Gaardmand
Inger Kathrine Madsdatter 37 Gift hans Kone
Ane Marie Nielsdatter 10 Ugift deres Børn
Maren Kirstine Nielsdatter 6 Ugift deres Børn
Sara Nielsdatter 1 Ugift deres Børn
Ane Mortensdatter 82 Enke Aftægtskone
Birth of a daughter
#1
Mette Marie Nielsen
April 25, 1835 (Age 46 years)
Census February 1, 1845 (Age 56 years)
Shared note:

Vejle, Nørvang, Give, Neder Donnerup, en Gaard, 1, FT-1845, C1362

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Niels Sørensen 56 Gift Gaardmand Her i Sognet
Inger Cathrine Madsdatter 48 Gift Hans Kone Her i Sognet
Maren Kirstine Nielsdatter 17 Ugift deres Børn Her i Sognet
Sara Nielsdatter 12 Ugift deres Børn Her i Sognet
Mette Marie Nielsdatter 10 Ugift deres Børn Her i Sognet
Census February 1, 1850 (Age 61 years)
Shared note:

Vejle, Nørvang, Give, Neder Donnerup, En gaard, 5, FT-1850, C9352

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Niels Sørensen 61 Gift Gaardmand, husfader Her i sognet (Give)
Inger Katrine Madsdatter 53 Gift Hans kone Her i sognet (Give)
Ane Marie Nielsdatter 26 Ugift Deres barn Her i sognet (Give)
Mette Marie Nielsdatter 15 Ugift Deres barn Her i sognet (Give)
Marriage of a childNiels JensenMette Marie NielsenView this family
Type: Religious marriage
October 29, 1857 (Age 68 years)
Death of a daughterMette Marie Nielsen
July 12, 1906 (Age 117 years)
Deathyes

Last change February 22, 201720:37:23

by: Søren Tolstrup Christensen
Census

Vejle, Nørvang, Give, Neder Donnerup, en Gaard, 13, FT-1834, C1372

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Niels Sørensen Skou 45 Gift Gaardmand
Inger Kathrine Madsdatter 37 Gift hans Kone
Ane Marie Nielsdatter 10 Ugift deres Børn
Maren Kirstine Nielsdatter 6 Ugift deres Børn
Sara Nielsdatter 1 Ugift deres Børn
Ane Mortensdatter 82 Enke Aftægtskone
Census

Vejle, Nørvang, Give, Neder Donnerup, en Gaard, 1, FT-1845, C1362

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Niels Sørensen 56 Gift Gaardmand Her i Sognet
Inger Cathrine Madsdatter 48 Gift Hans Kone Her i Sognet
Maren Kirstine Nielsdatter 17 Ugift deres Børn Her i Sognet
Sara Nielsdatter 12 Ugift deres Børn Her i Sognet
Mette Marie Nielsdatter 10 Ugift deres Børn Her i Sognet
Census

Vejle, Nørvang, Give, Neder Donnerup, En gaard, 5, FT-1850, C9352

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Niels Sørensen 61 Gift Gaardmand, husfader Her i sognet (Give)
Inger Katrine Madsdatter 53 Gift Hans kone Her i sognet (Give)
Ane Marie Nielsdatter 26 Ugift Deres barn Her i sognet (Give)
Mette Marie Nielsdatter 15 Ugift Deres barn Her i sognet (Give)