Jørgen AndresenAge: 68 years17921861

Name
Jørgen Andresen
Given names
Jørgen
Surname
Andresen
Also known as
Jørgen Andreasen Møller
Birth April 5, 1792 26 34
Census February 13, 1803 (Age 10 years) Age: 11 years
Shared note:

Sønderborg, Nybøl, Dybbøl, Dorf Düppel Grafshaft Reventlou, , 40, FT-1803, C2563

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Andreas Jürgensen 37 Gift Hausvater Inster mit Land und Grützmüller
Dorothea Hansens 45 Gift seine Frau "-"
Jürgen 11 ihre Kinder "-"
Cathrina 8 ihre Kinder "-"
Helena 5 ihre Kinder "-"
Peter Hansen 37 Ugift Bruder der Frau "-"
Maren Christens 37 Ugift Dienstmagd "-"
Hans Petersen 88 Enkemand Vater der Frau Abnahmemann
MarriageAnna Kristine HansenView this family
July 31, 1811 (Age 19 years)

Birth of a daughter
#1
Anna Christina Andresen
March 15, 1816 (Age 23 years)
Baptism of a daughterAnna Christina Andresen
March 19, 1816 (Age 23 years)
Marriage of a childPoul HansenAnna Christina AndresenView this family
Type: Religious marriage
June 15, 1837 (Age 45 years)
Census February 1, 1845 (Age 52 years) Age: 53 years
Shared note:

Sønderborg, Nybøl, Dybbøl, Düppel, Instehuus, 10, FT-1845, C4724

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Jörgen Andresen 53 Gift Inste, lever af Daglön Düppel
Christina Hansen 49 Gift sin Kone Düppel
Anna Cathrina Andresen 15 Ugift Börn Düppel
Andreas Andresen 11 Ugift Börn Düppel
Census February 1, 1860 (Age 67 years)
Shared note:

Sønderborg, Nybøl, Dybbøl, 2. Angler, Dybbøl, Afbyggersted, 41 (11), FT-1860, D7592

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Jørgen Andresen 68 Gift Husfader. Almisselem Dybbøl Sogn, Sønderborg Amt
Anne Christine. f. Hansen 64 Gift Husmoder Dybbøl Sogn, Sønderborg Amt
Death February 9, 1861 (Age 68 years)
Cause of death: Koldbrand i foden
Burial February 15, 1861 (6 days after death)
Last change September 3, 201710:50:12

by: Søren Tolstrup Christensen
Census

Sønderborg, Nybøl, Dybbøl, Dorf Düppel Grafshaft Reventlou, , 40, FT-1803, C2563

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Andreas Jürgensen 37 Gift Hausvater Inster mit Land und Grützmüller
Dorothea Hansens 45 Gift seine Frau "-"
Jürgen 11 ihre Kinder "-"
Cathrina 8 ihre Kinder "-"
Helena 5 ihre Kinder "-"
Peter Hansen 37 Ugift Bruder der Frau "-"
Maren Christens 37 Ugift Dienstmagd "-"
Hans Petersen 88 Enkemand Vater der Frau Abnahmemann
Census

Sønderborg, Nybøl, Dybbøl, Düppel, Instehuus, 10, FT-1845, C4724

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Jörgen Andresen 53 Gift Inste, lever af Daglön Düppel
Christina Hansen 49 Gift sin Kone Düppel
Anna Cathrina Andresen 15 Ugift Börn Düppel
Andreas Andresen 11 Ugift Börn Düppel
Census

Sønderborg, Nybøl, Dybbøl, 2. Angler, Dybbøl, Afbyggersted, 41 (11), FT-1860, D7592

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Jørgen Andresen 68 Gift Husfader. Almisselem Dybbøl Sogn, Sønderborg Amt
Anne Christine. f. Hansen 64 Gift Husmoder Dybbøl Sogn, Sønderborg Amt