Thora Christiane Johansen1870

Name
Thora Christiane Johansen
Type
birth name

Thora Christiane Larsen

Name
Thora Christiane Larsen
Type
also known as
Birth November 12, 1870 44 35
Christening December 28, 1870 (Age 46 days)
Note: Hjemmed. af Lærer Juhl 28-12 i Overværelse af Forældrene og Huusmand Espen Jensens Kone Kirsten, Gjesing Mark
Baptism January 1, 1871 (Age 50 days)
Birth of a sisterJohanne Petrea Johansen
December 30, 1872 (Age 2 years)
Birth of a sisterElla Karoline Johansen
December 30, 1872 (Age 2 years)
Christening of a sisterJohanne Petrea Johansen
January 1, 1873 (Age 2 years)
Shared note: Begge Tvillingerne blev paa Grund af Svaghed hjemmed. den 1ste Jan 73 af lærer Juhl i Overværelse af Forældrene og Skovf. Frands Mortensens Kone Anna. I Kirke d. 25 Maj. Moderen [ind.]
Christening of a sisterElla Karoline Johansen
January 1, 1873 (Age 2 years)
Shared note: Begge Tvillingerne blev paa Grund af Svaghed hjemmed. den 1ste Jan 73 af lærer Juhl i Overværelse af Forældrene og Skovf. Frands Mortensens Kone Anna. I Kirke d. 25 Maj. Moderen [ind.]
Baptism of a sisterJohanne Petrea Johansen
May 25, 1873 (Age 2 years)
Baptism of a sisterElla Karoline Johansen
May 25, 1873 (Age 2 years)
Census February 1, 1880 Age: 9 years
Shared note:

Randers, Sønderhald, Auning, Taarup By Auning Sogn, et hus, 85 (8), FT-1880, c7578

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Johan Hendrich Larsen 53 Gift husfader husejer her i sognet Taarup Mark Hoblinge
Ellen Chrestensen 44 Gift hans kone Orstrup Skaresø Sogn Randers Amt
Ane Marie Johansen 19 Ugift deres børn Skovkjær Vivild Sogn Randers Amt
Emma Lovise Kjerstine Johansen 15 Ugift deres børn Skovkjær Vivild Sogn Randers Amt
Krestiane Tora Johansen 9 Ugift deres børn Taarup Mark Heri Sognet Randers Amt
Petrea Johane Johansen 7 Ugift deres børn Taarup Mark Heri Sognet Randers Amt
Elle Karoline Johansen 7 Ugift deres børn Taarup Mark Heri Sognet Randers Amt
Death of a motherElle Christensen Rygaard
January 28, 1892 (Age 21 years)
Burial of a motherElle Christensen Rygaard
February 4, 1892 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Ella Johanne Julie Larsen
October 7, 1900 (Age 29 years)
Census February 1, 1901 (Age 30 years)
Shared note:

Randers, Sønderhald, Auning, Taarup, 19æ, 175, FT-1901, D9239

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Johan Henrik Larsen 18260603 E Husfader Bolsmand i Agerbrug Sverrig
Tora Kristjane Larsen 18701112 U Barn Husholderske Auning Sogn
Elle Johanne Julie Larsen 19001007 U Barn Auning Sogn
Death of a fatherJohan Henrik Larson
October 22, 1903 (Age 32 years)
Burial of a fatherJohan Henrik Larson
October 31, 1903 (Age 32 years)
Birth of a son
#2
Henrik Ejnar Larsen
February 16, 1904 (Age 33 years)
Baptism of a sonHenrik Ejnar Larsen
May 23, 1904 (Age 33 years)
Census February 1, 1906 (Age 35 years)
Shared note:

Randers, Sønderhald, Vejlby, , Vejlby 11a, 10k, 22, FT-1906, S0024

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Thora K. Larsen 12-11-1870 1870 Ugift Husmoder Lejer Lever sit Formue ??
Ela J. Larsen 07-10-1900 1900 Ugift Barn
Henrik E. Larsen 16-02-1904 1904 Ugift Barn
Death of a sonHenrik Ejnar Larsen
August 1, 1952 (Age 81 years)
Address: Kommunehospitalet
Cause: apoplex. cerebri morb. cordis. [Hjerneblødning]
Burial of a sonHenrik Ejnar Larsen
August 6, 1952 (Age 81 years)
Address: Vestre Kirkegård, Valby
Death of a daughterElla Johanne Julie Larsen
July 3, 1953 (Age 82 years)
Address: Blegdamshospitalet
Death of a sisterElla Karoline Johansen
November 14, 1959 (Age 89 years)

Deathyes

Unique identifier
BAC25CF540BD4833B099DA83DE8C63EDA55A

Last change January 13, 201918:47:11

by: Søren Tolstrup Christensen
Christening

Hjemmed. af Lærer Juhl 28-12 i Overværelse af Forældrene og Huusmand Espen Jensens Kone Kirsten, Gjesing Mark

Census

Randers, Sønderhald, Auning, Taarup By Auning Sogn, et hus, 85 (8), FT-1880, c7578

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Johan Hendrich Larsen 53 Gift husfader husejer her i sognet Taarup Mark Hoblinge
Ellen Chrestensen 44 Gift hans kone Orstrup Skaresø Sogn Randers Amt
Ane Marie Johansen 19 Ugift deres børn Skovkjær Vivild Sogn Randers Amt
Emma Lovise Kjerstine Johansen 15 Ugift deres børn Skovkjær Vivild Sogn Randers Amt
Krestiane Tora Johansen 9 Ugift deres børn Taarup Mark Heri Sognet Randers Amt
Petrea Johane Johansen 7 Ugift deres børn Taarup Mark Heri Sognet Randers Amt
Elle Karoline Johansen 7 Ugift deres børn Taarup Mark Heri Sognet Randers Amt
Census

Randers, Sønderhald, Auning, Taarup, 19æ, 175, FT-1901, D9239

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Johan Henrik Larsen 18260603 E Husfader Bolsmand i Agerbrug Sverrig
Tora Kristjane Larsen 18701112 U Barn Husholderske Auning Sogn
Elle Johanne Julie Larsen 19001007 U Barn Auning Sogn
Census

Randers, Sønderhald, Vejlby, , Vejlby 11a, 10k, 22, FT-1906, S0024

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Thora K. Larsen 12-11-1870 1870 Ugift Husmoder Lejer Lever sit Formue ??
Ela J. Larsen 07-10-1900 1900 Ugift Barn
Henrik E. Larsen 16-02-1904 1904 Ugift Barn