Sørine Nielsine Pedersen1864

Name
Sørine Nielsine Pedersen
Type
birth name

Sørine Nielsine Danneværn

Name
Sørine Nielsine Danneværn
Type
change of name
Birth July 7, 1864 35 40
Christening November 7, 1864 (Age 4 months)
Death of a brotherChristen Peder Pedersen
July 30, 1868 (Age 4 years)

Census February 1, 1880 (Age 15 years)
Shared note:

Skanderborg, Vrads, Ejstrup, Nørre Gludsted, Hus, 12, FT-1880, C4985

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Peder Christensen 51 Gift Husfader lever af sin avl Brande Sogn Vejle Amt
Ane Sørensen 56 Gift Hustru Ejstrup Sogn
Sørine Nielsine Pedersen 15 Ugift Datter Ejstrup Sogn
Death of a fatherPeder Christensen
April 19, 1902 (Age 37 years) Age: 73 years
Burial of a fatherPeder Christensen
April 27, 1902 (Age 37 years)
Death of a motherAnne Sørensdatter
June 11, 1909 (Age 44 years) Age: 85 years
Burial of a motherAnne Sørensdatter
June 19, 1909 (Age 44 years)
Religion: Adventist
Death of a brotherSøren Pedersen
February 15, 1948 (Age 83 years)
Deathyes

Unique identifier
11610CDD567611DCB60E000D93C29E946CD5

Last change September 14, 201722:31:57

by: Søren Tolstrup Christensen
Census

Skanderborg, Vrads, Ejstrup, Nørre Gludsted, Hus, 12, FT-1880, C4985

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Peder Christensen 51 Gift Husfader lever af sin avl Brande Sogn Vejle Amt
Ane Sørensen 56 Gift Hustru Ejstrup Sogn
Sørine Nielsine Pedersen 15 Ugift Datter Ejstrup Sogn