Anders RasmussenAge: 85 years17331819

Name
Anders Rasmussen
Given names
Anders
Surname
Rasmussen
Also known as
Anders Smidt
Birth about October 1733 31 27
Baptism October 25, 1733
MarriageBertha RasmusdatterView this family
yes

Birth of a daughter
#1
Anne Andersdatter Schmidt

Death of a fatherRasmus Rasmussen Schmidt
about 1771 (Age 37 years)
Burial of a fatherRasmus Rasmussen Schmidt
May 13, 1771 (Age 37 years)
Occupation
‘Skiper’ og jordejer

Christening of a daughterAnne Andersdatter Schmidt
December 11, 1774 (Age 41 years)
Census July 1, 1787 (Age 53 years) Age: 54 years
Shared note:

Odense, Lunde, Lumby, Stige Bye (Jordejere. Har dog kun lidet Hartkorn), , 9, FT-1787, A4229

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Anders Smidt 54 gift Manden Skiper og Jordejer
Birte Rasmusd. Rastrup 49 gift Konen [Anders Smidt]
Rasmus Rastrup Smidt 22 ugift Barn [Anders Smidt] Skipper
Alhede Marie Smidt 16 ugift Barn [Anders Smidt]
Anne Smidt 13 ugift Barn [Anders Smidt]
Laurine Sophie Smidt 6 ugift Barn [Anders Smidt]
Hans Christophersen 39 ugift Tjenestekarl
Rasmus Jørgensen 22 ugift Tjenestekarl
Marie Knudsdatter 20 ugift Tjenestepige
Anne Pedersdatter 22 ugift Tjenestepige
Anne Cathr. Nielsdatter 18 ugift Tjenestepige
Burial of a motherAlhed Maria Andersdatter
November 15, 1787 (Age 54 years)
Marriage of a childRasmus PedersenAnne Andersdatter SchmidtView this family
Type: Religious marriage
November 28, 1800 (Age 67 years)
Census February 1, 1801 (Age 67 years) Age: 66 years
Shared note:

Odense, Lunde, Lumby, Stige, , 69, FT-1801, A4232

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Anders Smith 66 gift Huusbonde "Skipper og Gaardeier"
Birthe Rasmusdatter 56 gift Kone [Anders Smith]
Lars Smith 14 ugift Barn [Anders Smith]
Laurine Smith 19 ugift Barn [Anders Smith]
Hans Knudsen 40 ugift Tjenestekarl
Jens Nielsen 34 ugift Tjenestekarl
Ane Hansdatter 21 ugift Tjenestepige
Karen Larsdatter 12 ugift Tjenestepige
Death September 9, 1819 (Age 85 years)
Note: Navnet angivet som Andreas Schmidth
Burial September 16, 1819 (7 days after death)
Unique identifier
9543583EC98A11DBAA38000D93C29E942365

Last change December 25, 201509:00:59

by: Søren Tolstrup Christensen
Census

Odense, Lunde, Lumby, Stige Bye (Jordejere. Har dog kun lidet Hartkorn), , 9, FT-1787, A4229

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Anders Smidt 54 gift Manden Skiper og Jordejer
Birte Rasmusd. Rastrup 49 gift Konen [Anders Smidt]
Rasmus Rastrup Smidt 22 ugift Barn [Anders Smidt] Skipper
Alhede Marie Smidt 16 ugift Barn [Anders Smidt]
Anne Smidt 13 ugift Barn [Anders Smidt]
Laurine Sophie Smidt 6 ugift Barn [Anders Smidt]
Hans Christophersen 39 ugift Tjenestekarl
Rasmus Jørgensen 22 ugift Tjenestekarl
Marie Knudsdatter 20 ugift Tjenestepige
Anne Pedersdatter 22 ugift Tjenestepige
Anne Cathr. Nielsdatter 18 ugift Tjenestepige
Census

Odense, Lunde, Lumby, Stige, , 69, FT-1801, A4232

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Anders Smith 66 gift Huusbonde "Skipper og Gaardeier"
Birthe Rasmusdatter 56 gift Kone [Anders Smith]
Lars Smith 14 ugift Barn [Anders Smith]
Laurine Smith 19 ugift Barn [Anders Smith]
Hans Knudsen 40 ugift Tjenestekarl
Jens Nielsen 34 ugift Tjenestekarl
Ane Hansdatter 21 ugift Tjenestepige
Karen Larsdatter 12 ugift Tjenestepige
Death

Navnet angivet som Andreas Schmidth

Shared note

Odense, Lunde, Lumby, Stige Bye (Jordejere. Har dog kun lidet Hartkorn), , 9, FT-1787, A4229

Navn Alder Civilstand Stilling i husstanden Erhverv Fødested
Anders Smidt 54 gift Manden Skiper og Jordejer
Birte Rasmusd. Rastrup 49 gift Konen [Anders Smidt]
Rasmus Rastrup Smidt 22 ugift Barn [Anders Smidt] Skipper
Alhede Marie Smidt 16 ugift Barn [Anders Smidt]
Anne Smidt 13 ugift Barn [Anders Smidt]
Laurine Sophie Smidt 6 ugift Barn [Anders Smidt]
Hans Christophersen 39 ugift Tjenestekarl
Rasmus Jørgensen 22 ugift Tjenestekarl
Marie Knudsdatter 20 ugift Tjenestepige
Anne Pedersdatter 22 ugift Tjenestepige
Anne Cathr. Nielsdatter 18 ugift Tjenestepige